layout-wrota-lipiec2014-tlo-srodowisko

środowisko.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Polska Niezapominajka w lesie

Poczta niezapominajkowa, kwiaty pod pomnikami i dla pomnikowych drzew, okolicznościowy numer szkolnego pisma - to tylko niektóre z akcentów Święta Polskiej Niezapominajki, które odbyło się w lesie Dębina na terenie Nadleśnictwa Dukla. Jego głównymi pomysłodawcami i organizatorami byli dziennikarze gazety "Kleks", ukazującej się w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym.

 Przejście Literackim Szlakiem Drzew uczestnicy w grupach klasowych rozpoczęli od lipy "Cecylii", nazwanej na cześć Cecylii z Fredrów Jabłonowskiej (siostry Aleksandra Fredry). Odwiedzili też m.in. dęby "Aleksander" i "Seweryn", przypominające o związkach Aleksandra Fredry i Seweryna Goszczyńskiego z Krościenkiem Wyżnym. Wędrówkę zakończono w lesie "Dębina" pod dębem "Wincenty", gdzie oczekiwali redaktorzy "Kleksa" wraz z Marią Stankiewicz z Nadleśnictwa Dukla. Tu odbyła się część wspólna imprezy; przypomniano genezę Święta Polskiej Niezapominajki, sylwetkę Wincentego Pola, zaprezentowano też jego utwór poświęcony "Dębinie". W szybkim niezapominajkowym konkursie sprawdzona została nabyta tego dnia wiedza uczestników, rozdano nagrody i upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Dukla.
W trakcie spotkania rzucony też został pomysł, by rosnący w "Dębinie" bezimienny wiekowy dąb nazwać "Antoni", na cześć znakomitego lekarza Antoniego Lorensa. Ten wielki działacz społeczny był m.in. inicjatorem powołania muzeum w Krośnie, a w 1910 roku organizował obchody 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Był też twórcą kółka teatralnego, autorem publikacji o medycynie ludowej i współautorem monografii Krościenka Wyżnego.
Współorganizatorem wydarzania było Nadleśnictwo Dukla i Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina" w Krościenku Wyżnym.

 

 

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek