layout-wrota-lipiec2014-tlo-srodowisko

środowisko.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Ranny orzeł przedni uratowany

23 stycznia w trakcie polowania zbiorowego myśliwych Koła Łowieckiego „Jeleń” w Brzozowie, które odbywało się w Krzemiennej nad Sanem (Nadleśnictwo Brzozów), jeden z uczestników znalazł orła przedniego. Ptak z widoczną raną na skrzydle siedział na ziemi, był wyraźnie osłabiony.

Szybko zdecydowano o przewiezieniu go do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, czym zajęli się Bogdan Fijałka, komendant Straży Leśnej i Zdzisław Gładysz, miejscowy leśniczy.
– Na miejscu doktor Andrzej Fedaczyński szybko udzielił pomocy czteroletniej, ważącej prawie cztery kilogramy samicy – poinformował Bogdan Fijałka. – Po oględzinach rany okazało się, że orzeł nie ma uszkodzonych kości, a jedynie mięśnie i ścięgna. Obrażenia mogły powstać po zderzeniu ptaka z przeszkodą.

To kolejne w ostatnim czasie takie zdarzenie z dużym drapieżnikiem na terenie Nadleśnictwa Brzozów. W sierpniu ubiegłego roku w okolicy Golcowej został znaleziony bielik, którego leśnicy szybko dostarczyli do gabinetu doktora Fedaczyńskiego. Dzięki intensywnemu leczeniu i właściwej opiece, ptak, któremu nadano imię "Teodor", odzyskał siły i powrócił już do natury. Orzeł z Krzemiennej, który jeszcze nie ma imienia, też zapewne wkrótce wróci na swe tereny łowieckie.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Bogusław Fijałka i Zdzisław Gładysz